2009 Cartographic Salon Winners  
Co-Chairs: Jim Kennedy (USA) and Luc Le Blanc (Canada)

There were 66 maps entered in this year's salon, tying for the all-time record with the 1981 ICS in Bowling Green, Kentucky. Due to the international flavor of this year’s salon competition, the usual Apprentice, Experienced, and Expert categories were suspended in favor of cave length categories.  Awards were also changed to reflect ICS preferences, from our regular Merit and Honorable Mention to 1st, 2nd, and 3rd.  We had 14 maps in the 500m and under category (<1640 feet), 6 maps in the 500–1000m category (1640–3281 feet), 19 maps in the 1000–5000m category (3281–16,404 feet), 9 maps in the 5000–10,000m category (16,404–32,808 feet), and 10 maps in the 10,000m and over category (32,808+ feet).  There were also 4 maps entered in a special Map Atlas category, and another 4 entered as “Display Only.”  There were maps from Belize, China, Cuba, France, Gabon, Guatemala, Lao Peoples Democratic Republic, Mexico, Romania, Spain, and the United States (12 states: Alabama, Alaska, Colorado, Georgia, Hawaii, Kentucky, Montana, South Dakota, Tennessee, Texas, Virginia, and West Virginia).  There were 33 cartographers represented, 3 more than the 1981 ICS.  This year, we also instituted a People’s Choice voting for the first time.

MAPS:


<500m (<1640 feet):
                First Place (blue ribbon): Wayback Cave, White County, Tennessee, by Pat Kambesis
                Second Place (green): Dancing Cave System, Bexar County, Texas, by Marvin Miller
                Third Place (green): Chucky’s Cave, Edwards County, Texas, by Brian Alger
                Accepted (white ribbon): Chechebak, Yucatan, Mexico, by Jason Richards
                                                    Cueva la Coyota, San Luis Potosí, Mexico, by Roberto Legaspi Balderas
                                                    Cueva Las Brujas, Quintana Roo, Mexico, by Emiliano Monroy-Rios
                                                    Cueva de los Cuarenta, Andalusia, Spain, by Antonio Acalá Ortiz
                                                    Cueva de Huerta Anguita, Andalusia, Spain, by Antonio Acalá Ortiz
                                                    Cueva Sara, Yucatan, Mexico, by Jason Richards
                                                    Doobie Pit, Wayne County, Kentucky, by Robert Yuellig
                                                    Heather’s Grotto, Kosciusko Island, Alaska, by Johanna Kovarik
                                                    Kukula, Yucatan, Mexico, by Jason Richards
                                                    No Crawlway for Old Men/Fun 4 Kids Cave, Garfield County, Colorado, by Andrea Croskrey         
                                                    Tixcacal, Yucatan, Mexico, by Jason Richards

JUDGES: Brent Aulenbach, Tudor Tămaş, Ghada Salem


500–1000m (1640–3281 feet)
                First Place (blue ribbon): Sitting Bull Crystal Caverns, Pennington County, South Dakota, by Andy Armstrong
                Second Place (green): Cuevas de Setzol, Chahal, Alta Verapaz, Guatemala, by Nancy Pistole
                Third Place (green): Midnight Terror Cave, Springfield, Cayo District, Belize, by Nancy Pistole
                Accepted (white ribbon): Clancy’s Cave, Meade County, Kentucky, by Jim Greer
                                                    Cueva del Pirata, Yaguajay, Cuba, by Mike Lace
                                                    Peştera Măgurici, Transylvania, Romania, by Tămaş Tudor

JUDGES: Howard Kalnitz, Johanna Kovarik


1000–5000m (3281–16,404 feet)
                First Place (blue ribbon): Snake Well Complex, Marion County, Tennessee, by Brent Aulenbach
                Second Place (green): Peştera IZA, Muntii Rodnei, Romania, by Tudor Tămaş
                Third Place (green): Fairy Cave, Garfield County, Colorado, by Hazel Barton
                Third Place (green): Fox Mountain Cave Preserve, Dade County, Georgia, by Brent Aulenbach               
                Accepted (white ribbon): Breezeway Cave, El Paso County, Colorado, by Paul Burger
                                                    Cave of the Winds, El Paso County, Colorado, by Paul Burger
                                                    Cueva de la Mina de Jarcas, Andalusia, Spain, by Antonio Alcalá Ortiz
                                                    Cueva de los Chivos, Sancti Spiritus, Cuba, by Pat Kambesis
                                                    Cueva Maria Teresa, Sancti Spiritus, Cuba, by Joel Despain
                                                    Cueva Sakutzul, Alta Verapaz, Guatemala, by Nancy Pistole
                                                    Fletchers Cave, Monroe County, West Virginia, by George Dasher
                                                    Fricks Cave, Walker County, Georgia, by Brent Aulenbach
                                                    Grotte de Mbdenaltembe, Ngounié Province, Gabon, by Nancy Pistole
                                                    Manu Nui Cave System, Hawaii, Hawaii, by Peter Bosted & Ann Bosted
                                                    Obscure Magnificence, Jackson County, Alabama, by Pat Kambesis
                                                    Powells Cave Sink Maze, Menard County, Texas, by Marvin Miller
                                                    Sinks and Rises Cave, Jackson County, Kentucky, by Jim Greer
                                                    Sinks of Gandy, Randolph County, West Virginia, by George Dasher
                                                    Schoolhouse Cave, Pendleton County, West Virginia, by George Dasher

JUDGES:  Rod Horrocks, Scott House


5000–10,000m (16,404–32,808 feet)
                First Place (blue ribbon): Dry Cave, Greenbrier County, West Virginia, by Charles Lucas & Phil Lucas
                Second Place (green): Sistema Boquerones, Sancti Spiritus, Cuba, by Joel Despain
                Third Place (green): Tham Khoun Xe, Khammouane Province, Lao Peoples Democratic Republic, by Robert Osburn
                Accepted (white ribbon): Bowden Cave, Randolph County, West Virginia, by Bob Gulden
                                                    Buckeye Creek Cave System, Greenbrier County, West Virginia, by George Dasher
                                                    Cueva Charco, Oaxaca, Mexico, by Nancy Pistole & Charley Savvas
                                                    Great Onyx Cave, Edmonson County, Kentucky, by Bob Gulden
                                                    Jackpot Cave, Edmonson County, Kentucky, by Steve Duncan
                                                    Sharps Cave, Pocahontas County, West Virginia, by George Dasher

JUDGES:  Hazel Barton, Bob Richards, Carol Vesely


10,000m+ (32,808+ feet)
                First Place (blue ribbon): Qìkēng Dòng & Dòngbà Dòng, Chongquing, Wulong County, China, by Erin Lynch & Duncan Collis
                Second Place (green): Salts Cave, Mammoth Cave System, Edmonson County, Kentucky, by Michael Sutton
                Third Place (green): Wind Cave, Custer County, South Dakota, by Rodney Horrocks & Daniel Austin
                Accepted (white ribbon): Gap Cave, Lee County, Virginia, by Bob Gulden
                                                    Grayson Gunnar Cave, Wayne County, Kentucky, by Lacie Braley
                                                    Grotte de Saint-Marcel-d’Ardėche, Ardėche, France, by Marc Faverjon               
                                                    Helictite Cave, Highland County, Virginia, by Phil Lucas
                                                    San Wang Dòng, Chongquing, Wulong County, China, by Anthony Day, Becka Lawson, Julian Todd,                                                          Julia Bradshaw, Duncan Collis, & Erin Lynch
                                                    Steinbrückenhöhle, Totes Gebirge, Austria, by Martin Green & David Loeffler
                                                    Unthanks Cave, Lee County, Virginia, by Tom Spina & Phil Lucas

JUDGES:  Luc Le Blanc, Kevin Stafford


Map Atlas
                First Place (blue ribbon): Lewis & Clark Caverns, Jefferson County, Montana, by Bob Richards
                Second Place (green): Cassell Cave, Pocahontas County, West Virginia, by Robert Zimmerman
                Third Place (green): Great Onyx Cave, Edmonson County, Kentucky, by Bob Gulden
                Accepted (white ribbon): Gap Cave, Lee County, West Virginia, by Bob Gulden

JUDGES:  Pat Kambesis, Erin Lynch


Display only: Cueva Grande, Sancti Spiritus, Cuba, by Joel Despain
                      Cueva Humbolt, Caguanes National Park, Cuba, by Paul Burger
                      Geology of the Davis Spring Basin, Greenbbrier County, West Virginia, by John Tudek
                      Houping, Tongzi, Jielong, Chongqing, Wulong County, China, by Hong Megui Cave Exploration Society                           


MEDAL: Lewis & Clark Caverns, Jefferson County, Montana, by Bob Richards


Peoples Choice Award: Salts Cave, Mammoth Cave System, Edmonson County, Kentucky, by Michael Sutton
                                                               

 

    Cartographic Criteria    View the 2008 Winners

 Site visits since August 3, 2009: 280