MAPS

<500m (<1640 feet)
First Place (blue ribbon): Wayback Cave, White County, Tennessee, by Pat Kambesis
Second Place (green): Dancing Cave System, Bexar County, Texas, by Marvin Miller
Third Place (green): Chucky’s Cave, Edwards County, Texas, by Brian Alger
Accepted (white ribbon):

    Chechebak, Yucatan, Mexico, by Jason Richards
    Cueva la Coyota, San Luis Potosí, Mexico, by Roberto Legaspi Balderas
    Cueva Las Brujas, Quintana Roo, Mexico, by Emiliano Monroy-Rios
    Cueva de los Cuarenta, Andalusia, Spain, by Antonio Acalá Ortiz
    Cueva de Huerta Anguita, Andalusia, Spain, by Antonio Acalá Ortiz
    Cueva Sara, Yucatan, Mexico, by Jason Richards
    Doobie Pit, Wayne County, Kentucky, by Robert Yuellig
    Heather’s Grotto, Kosciusko Island, Alaska, by Johanna Kovarik
    Kukula, Yucatan, Mexico, by Jason Richards
    No Crawlway for Old Men/Fun 4 Kids Cave, Garfield County, Colorado, by Andrea Croskrey         
    Tixcacal, Yucatan, Mexico, by Jason Richards

JUDGES: Brent Aulenbach, Tudor Tămaş, Ghada Salem


500–1000m (1640–3281 feet)
First Place (blue ribbon):

    Sitting Bull Crystal Caverns, Pennington County, South Dakota, by Andy Armstrong
Second Place (green):

    Cuevas de Setzol, Chahal, Alta Verapaz, Guatemala, by Nancy Pistole
Third Place (green):

    Midnight Terror Cave, Springfield, Cayo District, Belize, by Nancy Pistole
Accepted (white ribbon):

    Clancy’s Cave, Meade County, Kentucky, by Jim Greer
    Cueva del Pirata, Yaguajay, Cuba, by Mike Lace
    Peştera Măgurici, Transylvania, Romania, by Tămaş Tudor

JUDGES: Howard Kalnitz, Johanna Kovarik


1000–5000m (3281–16,404 feet)
First Place (blue ribbon):

    Snake Well Complex, Marion County, Tennessee, by Brent Aulenbach
Second Place (green): Peştera IZA, Muntii Rodnei, Romania, by Tudor Tămaş
Third Place (green):

    Fairy Cave, Garfield County, Colorado, by Hazel Barton

    Fox Mountain Cave Preserve, Dade County, Georgia, by Brent Aulenbach

Accepted (white ribbon):

    Breezeway Cave, El Paso County, Colorado, by Paul Burger
    Cave of the Winds, El Paso County, Colorado, by Paul Burger
    Cueva de la Mina de Jarcas, Andalusia, Spain, by Antonio Alcalá Ortiz
    Cueva de los Chivos, Sancti Spiritus, Cuba, by Pat Kambesis
    Cueva Maria Teresa, Sancti Spiritus, Cuba, by Joel Despain
    Cueva Sakutzul, Alta Verapaz, Guatemala, by Nancy Pistole
    Fletchers Cave, Monroe County, West Virginia, by George Dasher
    Fricks Cave, Walker County, Georgia, by Brent Aulenbach
    Grotte de Mbdenaltembe, Ngounié Province, Gabon, by Nancy Pistole
    Manu Nui Cave System, Hawaii, Hawaii, by Peter Bosted & Ann Bosted
    Obscure Magnificence, Jackson County, Alabama, by Pat Kambesis
    Powells Cave Sink Maze, Menard County, Texas, by Marvin Miller
    Sinks and Rises Cave, Jackson County, Kentucky, by Jim Greer
    Sinks of Gandy, Randolph County, West Virginia, by George Dasher
    Schoolhouse Cave, Pendleton County, West Virginia, by George Dasher

JUDGES:  Rod Horrocks, Scott House


5000–10,000m (16,404–32,808 feet)
First Place (blue ribbon):

    Dry Cave, Greenbrier County, West Virginia, by Charles Lucas & Phil Lucas
Second Place (green): Sistema Boquerones, Sancti Spiritus, Cuba, by Joel Despain
Third Place (green):

    Tham Khoun Xe, Khammouane Province, Lao Peoples Democratic Republic, by Robert Osburn
Accepted (white ribbon):

    Bowden Cave, Randolph County, West Virginia, by Bob Gulden
    Buckeye Creek Cave System, Greenbrier County, West Virginia, by George Dasher
    Cueva Charco, Oaxaca, Mexico, by Nancy Pistole & Charley Savvas
    Great Onyx Cave, Edmonson County, Kentucky, by Bob Gulden
    Jackpot Cave, Edmonson County, Kentucky, by Steve Duncan
    Sharps Cave, Pocahontas County, West Virginia, by George Dasher

JUDGES:  Hazel Barton, Bob Richards, Carol Vesely


10,000m+ (32,808+ feet)
First Place (blue ribbon):

    Qìkēng Dòng & Dòngbà Dòng, Chongquing, Wulong County, China, by Erin Lynch & Duncan Collis
Second Place (green):

    Salts Cave, Mammoth Cave System, Edmonson County, Kentucky, by Michael Sutton
Third Place (green):

    Wind Cave, Custer County, South Dakota, by Rodney Horrocks & Daniel Austin
Accepted (white ribbon):

    Gap Cave, Lee County, Virginia, by Bob Gulden
    Grayson Gunnar Cave, Wayne County, Kentucky, by Lacie Braley
    Grotte de Saint-Marcel-d’Ardėche, Ardėche, France, by Marc Faverjon               
    Helictite Cave, Highland County, Virginia, by Phil Lucas
    San Wang Dòng, Chongquing, Wulong County, China, by Anthony Day, Becka Lawson, Julian Todd, Julia Bradshaw, Duncan Collis, & Erin Lynch
    Steinbrückenhöhle, Totes Gebirge, Austria, by Martin Green & David Loeffler
    Unthanks Cave, Lee County, Virginia, by Tom Spina & Phil Lucas

JUDGES:  Luc Le Blanc, Kevin Stafford


Map Atlas
First Place (blue ribbon):

    Lewis & Clark Caverns, Jefferson County, Montana, by Bob Richards
Second Place (green):

    Cassell Cave, Pocahontas County, West Virginia, by Robert Zimmerman
Third Place (green): Great Onyx Cave, Edmonson County, Kentucky, by Bob Gulden
Accepted (white ribbon): Gap Cave, Lee County, West Virginia, by Bob Gulden

JUDGES:  Pat Kambesis, Erin Lynch


Display only:

    Cueva Grande, Sancti Spiritus, Cuba, by Joel Despain
    Cueva Humbolt, Caguanes National Park, Cuba, by Paul Burger
    Geology of the Davis Spring Basin, Greenbbrier County, West Virginia, by John Tudek
    Houping, Tongzi, Jielong, Chongqing, Wulong County, China, by Hong Megui Cave Exploration Society                           


MEDAL: Lewis & Clark Caverns, Jefferson County, Montana, by Bob Richards


Peoples Choice Award:

    Salts Cave, Mammoth Cave System, Edmonson County, Kentucky, by Michael Sutton


NSS/ICS Cartography Salon Winners

Co-Chairs: Jim Kennedy (USA) and Luc Le Blanc (Canada)

Coordinator: Jim Kennedy

Kerrville, Texas

There were 66 maps entered in this year's salon, tying for the all-time record with the 1981 ICS in Bowling Green, Kentucky. Due to the international flavor of this year’s salon competition, the usual Apprentice, Experienced, and Expert categories were suspended in favor of cave length categories.  Awards were also changed to reflect ICS preferences, from our regular Merit and Honorable Mention to 1st, 2nd, and 3rd.  We had 14 maps in the 500m and under category (<1640 feet), 6 maps in the 500–1000m category (1640–3281 feet), 19 maps in the 1000–5000m category (3281–16,404 feet), 9 maps in the 5000–10,000m category (16,404–32,808 feet), and 10 maps in the 10,000m and over category (32,808+ feet).  There were also 4 maps entered in a special Map Atlas category, and another 4 entered as “Display Only.”  There were maps from Belize, China, Cuba, France, Gabon, Guatemala, Lao Peoples Democratic Republic, Mexico, Romania, Spain, and the United States (12 states: Alabama, Alaska, Colorado, Georgia, Hawaii, Kentucky, Montana, South Dakota, Tennessee, Texas, Virginia, and West Virginia).  There were 33 cartographers represented, 3 more than the 1981 ICS.  This year, we also instituted a People’s Choice voting for the first time.

2009